Zprávy Společnost iROZHLAS.cz


Banka ve Vatikánu zakázala sňatky mezi zaměstnanci. Záhy propustila první novomanžele

03.10.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Novomanželé, které italská média překřtila na Romea a Julii, přišli o práci poté, co porušili zákaz sňatků mezi zaměstnanci vatikánské banky. Manželi jsou od srpna, nové nařízení začalo platit až v září. Věřili tedy, že se jim podaří zákaz obejít. S prosbou o pomoc se obrátili i na papeže, ale marně. Na začátku tohoto měsíce jim vypršela lhůta, kdy měl jeden z nich opustit své místo, a banka je propustila oba, informovala zahraniční média.

Gruzínská prezidentka nepodepíše zákon omezující práva LGBT+. Podle kritiků je inspirovaný Ruskem

02.10.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová odmítla podepsat takzvaný zákon o rodinných hodnotách a ochraně nezletilých, který podle lidskoprávních organizací omezí práva sexuálních menšin (LGBT+). S odvoláním na mluvčí hlavy státu o tom ve středu informovala agentura AFP, která upozornila, že Zurabišviliová normu nevetovala, ale poslala ji zpět do parlamentu, a podepsat ji tak může předseda zákonodárného sboru.

Po vysazení antikoncepce jí řekli, že asi nebude mít děti. Teď čeká rodinu

02.10.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Karolína Krejčová je jednou ze zakladatelek neziskovky Indiánky. Tuto společnost založily s Annou Sedlákovou v době, kdy se vypořádávaly s onemocněním PCOS, což je polycystické onemocnění vaječníků.

Boris Johnson v pamětech napsal, že královna Alžběta II. měla rakovinu. Porušil tak protokol

02.10.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Bývalý britský premiér Boris Johnson porušil protokol a zvyklosti, když se ve svých memoárech rozepsal o zdravotním stavu královny Alžběty II. Uvedl to v úterý server stanice CNN. Podle Johnsona královna před smrtí trpěla rakovinou kostí. Buckinghamský palác informaci nekomentoval.

Novinky v povinném ručení: platí až po zaplacení, řidiči v Česku u sebe nemusí mít zelenou kartu

01.10.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Povinné ručení na auto začíná od úterý platit až po zaplacení. Novinku zavádí druhá část novely zákona o povinném ručení, která funguje od 1. října. Odložené platby budou možné třeba jen u klientů, kteří využívají digitální podpis nebo jiné elektronické certifikáty. Na druhou stranu už motoristé nemusí vozit u sebe zelenou kartu. Ta bude uložena online v databázi České kanceláře pojistitelů, kam budou mít přístup policisté a někteří úředníci.

Jihokorejka šla na potrat v 9. měsíci těhotenství. V zemi neexistuje zákon, který by to zakazoval

30.09.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Jihokorejská vlogerka natočila video o tom, jak ve 36. týdnu těhotenství prodělala interrupci. Tamní úřady ji od července vyšetřují pro možnou vraždu. Případ vyvolal ve společnosti zděšení a vyvstávají otázky, proč v zemi stále neexistuje potratový zákon, píše server americké stanice CNN.

Příjmy hlavně velkých nemocnic se příští rok propadnou. Část dostane o stovky milionů méně

30.09.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Čekání na umělý kloub se nejspíš protáhne. A odkládat se mohou i další výkony, varují nemocnice. Podle návrhu úhradové vyhlášky mají totiž některé z nich dostat v příštím roce méně peněz, což bude mít dopad i na péči. Platí to hlavně u velkých nemocnic. Ty si pohorší i o stovky milionů korun. Dalším zařízením sice ministerstvo zdravotnictví přidává, nárůst příjmů je ale podle ředitelů tak malý, že nepokryje ani inflaci.

Autonomní vozy v Evropě? Města jsou tady noční můra i pro člověka, natož pro stroj, říká výzkumník

29.09.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Automobily procházejí velkými technologickými změnami a stávají se z nich stále více počítače na čtyřech kolech. „Stále je tady požadavek, aby měl člověk možnost převzít kontrolu, když dojde k poruše nebo výpadku systému,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus Tomáš Haniš z Katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Kam směřuje výzkum a vývoj autonomních vozidel a jaké slovo v něm mají čeští vědci?

S luazy dojeli až do Mongolska. Nehodu jsme nezpůsobili žádnou, ale kolon hodně, říká Přibáň

29.09.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Tentokrát ne s trabanty, ale žlutá barva zůstala. Principál Žlutého cirkusu Dan Přibáň se opět vydal na cesty a natočil spoustu materiálu. Jaké zážitky si přivezl? „Je to úlet, ale věřím tomu, že některým lidem by se to líbilo. Tady je řád a pořádek, akorát občas někdo zmizí, občas někdo někam nemůže,“ říká v pořadu Host Lucie Výborné třeba o Turkmenistánu.

Pořád lezu po střechách. V kontaktu se sazemi jsem čím dál tím méně, popisuje kominický mistr Schön

29.09.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Jaroslav Schön svou profesi vykonává už 40 let, klade přitom důraz na blízké vztahy se svými zákazníky i na celoživotní vzdělávání. Jako prezident Společenstva kominíků se ale musí potýkat také s tzv. falešnými kominíky. „Ty kontroly vypadají třeba tak, že přijedou dva, postaví se před barák, podívají se a napíšou vám papír, že je to v pořádku,“ upozorňuje Schön pro Radiožurnál.

„Nemysleli si, že tu budou tak dlouho.“ Ukrajinští žáci v Česku se potýkají s jazykem i systémem

29.09.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Ukrajinští teenageři se potýkají při dalším vzdělávání v Česku s jazykovou bariérou. Velká část z nich navíc nepředpokládala, že v zemi zůstanou tak dlouho, aby mělo smysl hlásit se na zdejší střední školy. „Osvojit si akademický jazyk trvá pět až sedm let,“ upozorňuje v pořadu Reparát ředitelka neziskové organizace Meta Zuzana Papáčková. Na jaké další problémy tu mladí Ukrajinci narážejí? A jak jim pomoci?

Gastroglosa Dagmar Heřtové: Nastala doba fíků

28.09.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Při dnešním „bláznivém“ počasí se snadno může stát, že se nám jaro i část podzimu spojí v brzké, případně prodloužené léto. Já mám na stanovení příchodu podzimu vlastní pomůcku, v obchodech se totiž objeví fíky, které mám moc ráda pro jejich sladkost a proto, že v gastronomii umějí zázraky.

Soustředění se na spánek je hlavní spouštěč chronické nespavosti. Na spánek musíte být flink, říká lékař

27.09.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Máte pocit, že jste se dostatečně nevyspali nebo se probouzíte unavení? Kolik hodin je optimální pro spánek a kolik už je špatně? Spánek obnovuje naše psychické i fyzické síly. Jeho nedostatek, nastřádaný v průběhu desítek let života, může být dokonce jednou z příčin Alzheimerovy choroby. Typická celková doba spánku se u různých živočišných druhů velmi odlišuje, například hlodavcům stačí dvě hodiny.

Matrika v Jilemnici neumožnila dát dítěti jméno Honza. Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti rodičů

27.09.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl stížnosti rodičů, kteří chtěli dát dítěti jméno Honza, tedy domáckou podobu křestního jména Jan. Matrika v Jilemnici na Semilsku jim v roce 2022 nevyhověla, neuspěli ani s odvoláním k libereckému krajskému úřadu, ani se správní žalobou ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Úředníci nyní rozhodnou znovu, před tím si musí opatřit lepší podklady, plyne z rozsudku zpřístupněného na úřední desce.

Generace Z plýtvá po odstěhování od rodičů dvakrát více jídlem. Podle vědců si neumí plánovat spotřebu

27.09.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Když se mladí odstěhují od rodičů, začnou vyhazovat skoro dvakrát víc jídla. Nejen to zjistili čeští vědci po roce přehrabování se v odpadcích z vysokoškolských kolejí a po analýzách spotřebitelských deníků takzvané generace Z. Lidé narození mezi lety 1995 a 2010 podle vědců neumí naplánovat nákupy a taky méně vaří než starší generace. Experti se teď proto budou snažit mladé naučit s jídlem lépe hospodařit.

Vášeň je benzin sociálních sítí. Měli bychom se méně soudit a víc se chápat, vyzývá zpěvák Raego

26.09.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
„Té fyzické kráse, kterou vidíme v různých pořadech, reality show a podobně, odpovídá jenom malé procento lidí,“ říká zpěvák a herec Ladislav Pham alias Raego pro Radiožurnál. „Diskuse mezi námi by měla nastat v tom, že se víc jako lidi budeme akceptovat,“ dodává. O vztahu k vlastnímu tělu i zkušenostech se šikanou pojednává nový dokumentární snímek Tělo v mé hlavě.

Srdce vydrží ‚nedýchat‘ dvě hodiny, mozkové buňky snesou jen pět minut, líčí patolog

24.09.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Co tě nezabije, to tě posílí. Je to pravda? I v medicíně? Josef Kult, šéf patologie v táborské nemocnici a vysokoškolský pedagog, vysvětluje pro Český rozhlas České Budějovice, že záleží na rozsahu. Jsou nemoci drobné, banální, ale i nemoci velké, fatální. Jeho obor, tedy obecná patologie, považuje za nejzávažnější nemoc přímo smrt. O něco níž stojí v žebříčku smrt částečná. Co si pod tím představit? Jak může člověk umřít jenom z části?

Český rozhlas uspořádá 28. září benefiční koncert na pomoc lidem zasaženým povodněmi

23.09.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Český rozhlas uspořádá v sobotu 28. září ve Státní opeře v Praze benefiční koncert pro severní Moravu na podporu lidem zasaženým povodněmi. Celý výtěžek půjde na pomoc domovům pro seniory v postižených oblastech. Partnerem akce je Národní divadlo.

Fantomové hranice dodnes dělí Sudety. Rozdíly jsou i mezi sousedními vesnicemi, popisují vědci

22.09.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
I když historická hranice Sudet desítky let formálně neexistuje, stále vytváří mezi lidmi předěl. Prokázala to i nejnovější studie vědců z Národního institutu SYRI. „Překvapilo nás, že i sousední obce – jedna zařazená do pohraničí, druhá do vnitrozemí – prokázaly statisticky významný rozdíl v sociálních a ekonomických hodnotách,“ přibližuje sociální geografka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Pavlína Netrdová, spoluautorka studie.

Lasagne, skvělý pokrm jasně nejasného původu

21.09.2024 Zdroj iROZHLAS.cz
Říká se, že zločinec se vrací na místo činu. Mám za to, že stejné principy se najdou i v gastronomii. Když jsem byla naposledy v Neapoli, navštívila jsem nejstarší pizzerii na světě. A tento týden jsem se dozvěděla, že právě z Neapole se dá vystopovat první písemný záznam o lasagních v podobě tak, jak je známe dnes.